שבר בזכוכית עקב התנגשות ציפורים

250,000 ציפורים מתנגשות בזכוכיות בכל יום באירופה (על פי מחקר של גן חיות במינכן) ובחישוב שנתי מעל 90 מיליון התנגשויות באירופה המערבית בלבד.
בארצות הברית קיים נתון של אגודת הצפרים בו נטען כי כמות ההתנגשויות בצפון אמריקה בלבד הינה מעל מיליארד. הסיבה העיקרית להתנגשות ציפורים בקירות מסך המזוגגים בזכוכיות הם השתקפות השמיים בזכוכית, מבחינת הציפור השתקפות השמיים בזכוכית זהו האופק אליו היא טסה. עקב התנגשויות אלו ברוב המקרים הציפור שוברת את מפרקתה ומתה תוך כדי צניחה מגובה של עשרות עד מאות מטרים אל פני הרחוב. בחלק מהמקרים עוצמת הפגיעה שוברת את הזכוכית אשר חלקיה גם הם צונחים אל פני הרחוב. בשני המקרים קיימת סכנה לעוברים ושבים.

עוצמת הפגיעה

רוב הציפורים שוקלות בין 500 גרם ל 4,000 גרם ומהירות טיסתם היא בין 30 קמ”ש ל 90 קמ”ש. בחישוב פשוט ניתן להבין שאימפקט הפגיעה יכול להגיע ל 100 קמ”ש ליחידת שטח. עוצמה זו מרוסנת עקב רכות גוף הציפור ופיזור האנרגיה בזמן הפגיעה.

כיצד ניתן למנוע מציפורים להתנגש בקירות מסך

הדרך לענות על שאלה זו היא לבדוק מהם הסיבות הגורמות לציפור לסטות ממסלולה הישר. התשובה הטריוויאלית הראשונה היא מחסום אך כפי שהובהר אל אף שהזכוכית הינה מחסום השתקפות השמיים בזכוכית מנטרלת את הבנת הציפור שמדובר במחסום. התשובה הטריוויאלית השנייה היא כל מה שמפחיד את הציפור ונדמה שבתשובה זו טמון הפתרון. בניסוי שנערך על ידי חברת אלומיניום קונסטרקשיין באזור בו מתנגשות ציפורים רבות בלוחות זכוכית התברר שדגלים קטנים מתנופפים המותקנים על מסגרות הזכוכית והמשתקפים בה גורמים לשינוי כיוון הטיסה אצל הציפורים.
במסגרת הניסוי נעשה ניסוי נוסף של הדלקת תאורת לד בנקודות מסוימות בהיקף מסגרת הזכוכית אך נראה כי אפקט התאורה לא מנע את התנגשות הציפורים בלוחות הזכוכית. לאחרונה פיתחה חברה גרמנית זכוכית שהיא שקופה לעין האנושית אבל לציפורים היא נראית כמו סבך שיחים שיש להתרחק ממנו. זכוכית זו מכילה דופן המחזירה כלפי חוץ רק את האור האולטרה סגול אשר אינו נראה לעין אדם אך נראה היטב לעין הציפורים. השתקפות זו יוצרת רשת סבוכה של קווים הנתפשת בעיני הציפורים כסבך אשר כאמור ציפורים נוטות להתרחק ממנו.

לסיכום

אין ספק שתופעה זו תלך ותגבר ככל שיתרבו מגדלים רבי קומות אשר מעטפתם זכוכית ויש לתת את הדעת לפתרון בעיה זו הן לציפורים והן לבני האדם העלולים להיפגע מפגיעת ציפור או חלקי זכוכיות הצונחות מלמעלה אל הרחוב. אינג’ רמי בונה