ALC 10,000 – חדשנות

ALC 10,000

הרעיון הבסיסי וההיסטורי של קירות מסך לבניינים היה להוות מעטפת חיצונית קלת משקל ושקופה. הצורך במעטפת קלת משקל נבע מהצורך להפחית במשקל הכולל של המגדל וזאת על מנת להקטין את גודל ועלות הקונסטרוקציה המהווה את שלד המבנה.

הצורך בשקיפות נבע מתוך רעיון של ניצול האור הטבעי להארת החללים בהם משתכנים האנשים העובדים או החיים בו.

מתוך הרעיון הבסיסי הנ”ל, תוכננו ונבנו במשך 100 השנים האחרונות קירות מסך המסוגלים להתמודד עם עומסי רוח, עומסים ססמיים, עומסי שלג, עומסי חום, חדירות מים, חדירות אוויר ועוד.

אך בואו נודה באמת, החיים מאחורי קירות המסך הינם בלתי נסבלים. מדוע?

מעבר החום מן החוץ אל הפנים בדרך של קרינה, הולכה והסעה הינו בלתי נסבל ואם הפכנו אותו לנסבל, אז כנראה שהקטנו את מעבר האור פנימה באחוזים ניכרים ואנו חיים בחשכה.

השימוש בתאורה טבעית במשרדים, משפר את יעילות העבודה ושביעות רצון העובדים ובריאותם. ניתן להסביר את ההשפעות הפסיכולוגיות החיוביות של האור הטבעי באיכויותיו הייחודיות: האור הטבעי מורכב מספקטרום מלא של קרינה באורכי גל שונים ולכן מתאפשרת הבחנה טובה יותר במגוון צבעים רחב.

מחקרים רבים מראים כי הדינאמיות של המאור הטבעי, הבאה לידי ביטוי בשינויים קלים בעוצמות ההארה, בספקטרום ובהצללות, יוצרת אפקט פסיכולוגי מעורר.

החשיפה לאור הטבעי מאפשרת מעקב אחר השינויים המתחוללים בסביבה החיצונית בהתאם לשעה ביממה, לעונות השנה ולמזג האוויר.

למאור הטבעי יש גם השפעות פסיכולוגיות חיוביות על בריאות העובדים: קרינת השמש מאפשרת ייבוש, חיטוי ומניעת בקטריות בחלל, עיבוד והטמעת ויטמינים ושמירה על תקינות המחזורים הביולוגיים היומיים בגוף האדם.

בתודעתנו, אור השמש קשור לבהירות, שמחה, חמימות ובריאות.

התאורה הטבעית משפיעה על האווירה ותפיסת החלל במשרד.

לכל האמור עד כאן, יש להוסיף את העובדה שקירות המסך עקב היותם חשופים אל קרינת השמש והרוח, יכולים להוות פלטפורמה מושלמת לייצור אנרגיה בדרך של ניצול קרינת השמש וניצול אנרגיית הרוח.

מתוך כל אלו, פיתחה חברת אלומיניום קונסטרקשיין את מערכת ה- ALC 10,000, המאפשרת נוחות וחוויית חיים יוצאת דופן וייצור של כמויות אנרגיה עצומות, תוך ניצול קרינת השמש והפיכתה לחשמל.

עקרונות המערכת

מערכת ה- ALC 10,000 הינה מערכת קיר מסך הבנויה בשיטת ה- STICK או ה- UNITIZ.

המערכת בנויה מ-2 קרומי זכוכית הנמצאים במרחק של כ- 200 מ”מ האחד מהשני, כאשר הזכוכית החיצונית הינה זכוכית שקופה במיוחד המעבירה כ- 92% מספקטרום תדרי האור, והזכוכית הפנימית הינה זכוכית בידודית 6-12-6 מסוג LOW E זכוכית בעלת פליטות נמוכה LOW EMISSIVITY .

בתווך שבין הזכוכית ובסמוך לזכוכית החיצונית, פרוס תריס ונציאני ברוחב של 25-50 מ”מ, אשר מבצע עקיבה אוטומטית אחרי תנועת השמש ולמעשה מחזיר את קרינת השמש העוברת דרך הזכוכית חזרה אל החוץ ומכאן נמנע גם מעבר חום, אך מאפשר מעבר אור שאינו נובע מקרינה ישירה בכמויות גדולות במיוחד של 30-70%.

בתווך שבין הזכוכית, קיימת מערכת לשחלוף אוויר הגורמת לאוויר שהתחמם עקב קרינת השמש ופגיעתה בתריס הוונציאני להיפלט החוצה ואת מקומו תופס אוויר קר יותר, על אף שאוויר זה בא מן החוץ.

באזורי ה- SPANDRAL של קיר המסך מותקנים תאים פוטו וולטאים פריזמטים המייצרים חשמל מקרינת שמש ביעילות של 15-20% ומאזור זה יוצאים כנפוני הצללה פוטו וולטאים העוקבים אחרי השמש בעזרת אותה מערכת עקיבה המפעילה את התריס הוונציאני.

מערכת ה- ALC 10,000 הינה ייחודית מסוגה בעולם ונבדקה במעבדות החברה על פי תקני ה- ASTM.

חסכון באנרגיה

הפחתת מעבר חום מין החוץ אל הפנים.

במערכת ה- ALC10,000 מתקיימים מספר עקרונות אשר יחדיו מביאים להפחתת מעבר חום מין החוץ אל הפנים של כ- 50%. ידוע לכל שאנרגיית חום עוברת ממקום למקום ב- 3 צורות שונות.
א. קרינה האחראית על כ- 80% ממעבר החום
ב. הולכה האחראית על כ- 10% ממעבר החום
ג. ההסעה האחראית על כ- 10% ממעבר החום

התמודדות מערכת ה- ALC10,000 עם הקרינה ההולכה וההסעה מתבצעת באופן הבא:

א. קרינת השמש חודרת את הזכוכית החיצונית ופוגעת בתריס וונציאני אלקטרוני העוקב אחר מיקום השמש ונמצא תמיד ב- °90 אל השמש. הקרינה הפוגעת בתריס הוונציאני מוחזרת חזרה דרך הזכוכית החיצונית השקופה אל החוץ ובכך אנו מונעים קרינה ישירה.

ב. הולכת החום מתרחשת בחלקי המתכת המרכיבים את מערכת ה- ALC10,000 אך אלו מנותקים מין הפנים על ידי מערכת בידוד מסוג “פוליאמיד” ומונעים הולכת חום מין החוץ אל הפנים.

ג. הסעת החום מתרחשת על ידי מולקולות האוויר הכלוא בין קרומי הקיר. על מנת לנטרל את הסעת החום מין החוץ אל הפנים מתבצע שיחלוף אוויר קבוע בכל עת בה טמפרטורת האוויר שבין קרומי המערכת עולה על טמפרטורת החוץ.

ד. יתרת החום הנובע מקרינה הולכה והסעה אשר נותר במערכת מוחזר אל החוץ על ידי ציפוי של דו תחמוצת הכסף המונחת על פני הזכוכית הפנימית. תכונת דו תחמוצת הכסף היא להחזיר כלפי חוץ את ספקטרום תדרי הקרינה נושאי החום.

ייצור אנרגיה

מערכת ה- ALC 10,000 משלבת בתוך קירות המסך 2 מערכות לייצור חשמל. המערכת האחת הינה מערכת פריזמטית בתוך זכוכית בידודית המזוגגת באזורי ה- SPANDRAL של קירות המסך, המערכת השניה הינה מערכת כנפוני אלומיניום ועליהם פנלים פוטו וולטאים פולי קריסטלים היוצאת מקירות המסך כמעין הצללה.

מערכת ה- ALC 10,000 אזורי ה SPANDRAL

באזורים אלו כאמור מזוגגת זכוכית בידודית אשר בתוכה מותקנים תאים פוטו וולטאים הנמצאים על פריזמת זכוכית או פריזמת PMMA  (פלסטיק שקוף עמיד UV). תאים אלו מקבלים את קרינת השמש ללא קשר למיקומה של השמש שכן תכונת הפריזמה היא לרכז את קרני השמש ולהביאם אל התא הפוטו וולטאי. התא הפוטו וולטאי ממיר את אנרגיית הקרינה לחשמל.

שטחי הSPANDRAL  במגדל העטוף בקירות מסך הינם כ- 40% משטח קירות המסך

מערכת ה- ALC 10,000 כנפוני האלומיניום הפוטו וולטאים

מערכת הכנפונים בנויה מכנפי אלומיניום עליהם מותקנים תאים פוטו וולטאים מונו קריסטלים או פולי קריסטלים.

מערכת הכנפונים עוקבת אחרי השמש בציר אחד או בשני צירים ומביאה לניצולת יצור חשמל גבוהה ב- 40% יותר מאשר מערכת סטטית. מערכת הכנפונים הינה אלגנטית ובעלת מראה עתידני ותורמת גם היא למניעת קרינה ישירה אל פנים הבניין. מערכת יצור החשמל המותקנת במערכת ה- ALC 10,000 מכילה את כל הדרוש להפעלה מלאה ובכלל זה את כל הרכיבים הנדרשים להמרת חשמל זרם ישר לזרם חילופין.

מערכת ה- ALC 10,000 מאפשרת ייצור של  100% מהחשמל הנידרש להפעלת המערכות האלקטרו מכניות המיזוג והתאורה של המבנה בחישוב שנתי

נוחות ויזואלית

נוחות ויזואלית- הגדרה 

Visual comfort is the state of mind that expresses satisfaction with the visual environment

בעברית

נוחות ויזואלית היא הלך הרוח המבטא שביעות רצון מהסביבה הנראית שני גורמים עיקריים משפיעים על הנוחות הויזואלית כמות האור המגיעה אל העין ומידת הניגוד הקיימת בין אזורים שונים בשדה הראיה. אנו זקוקים לכמות אור מספקת בכדי לאפשר לעין להבחין בפרטים קטנים  ועדינים. עוצמת הארה גבוהה מדי עלולה לגרום לאי נוחות.

 סינוור בתוך חלל המבנה

כאשר כמות האור המגיעה לעין מספקת אולם ניגודי הבהיקות בין אזורים שונים בשדה הראיה גדול מדי עלול להיווצר סינוור הגורם להפרעה תפקודית.

מערכת ALC 10,000 מאפשרת נוחות ויזואלית מושלמת שכן האור העובר דרך הקיר הינו אור דיפוסי שהינו האור המוחזר מרקיע השמיים ולא מקרינה ישירה (ראה תמונה מצורפת)

מראה אדריכלי אלגנטי אלגנטיות ועוצמתיות

המראה האלגנטי והעוצמתי על הקיר מתחיל מכך שגדלי הזכוכית הינם יוצאי דופן.

הזכוכית החיצונית מתנשאת לכל גובה הקומה, מרצפת הקומה ועד לרצפת הקומה שמעל. הזכוכית הפנימית מתנשאת מרצפת הקומה ועד לקו התקרה האקוסטית.

אך המראה האדריכלי האלגנטי נגזר גם מהעובדה שהזכוכיות הינם שקופות במיוחד, מה שמאפשר חיבור ויזואלי מלא של החוץ עם הפנים.

כמו כן, הקיר הינו מסוג Side Structural glass 4 ללא פרופילי אלומיניום חיצוניים, כך שהמראה הינו חלק ונקי במיוחד.

מערכת ה- ALC 10,000 משדרת סולידיות, יוקרה אלגנטיות ויחודיות

רעיון האחזקה הפשוטה

אחזקה פשוטה משמעה שכל רכיב שמתקלקל או כל רכיב הדורש ניקוי, יהיה קל במיוחד להגיע אליו ולטפל בו.

במערכת ה- ALC 10,000 בכל מודול יש דלת שירות הנמצאת בחלקו הפנימי של הקיר המאפשרת פתיחה, החלפת התריס וניקוי הזכוכית.

במערכת ה- ALC 10,000 ניקוי הזכוכית בחלק הפנימי או ניקוי התריס יכול שיעשה אחת ל- 3-5 שנים, עקב העובדה שאזור זה מוגדר כאזור “נקי”, איזור שאינו חשוף לאבק או חומרים מזהמים.תמונה 6 twin towers

במערכת ה- ALC 10,000 האחזקה נוחה, פשוטה וחוסכת זמן וכסף רב 

אטימות מוחלטת למעבר מים ואוויר

מערכת ה- ALC 10,000 הינה מערכת אטומה לחלוטין למעבר מים ואוויר עד ללחצים של 5000 ±  פסקל וזאת עקב שיטת ביצוע קיר המסך.

תפרי קיר המסך הוורטיקלים וההוריזנטלים אטומים על ידי סיליקון סטרוקטורלי במישור הזכוכית החיצונית ובכל היקפה עניין המהווה חסימה הרמטית למעבר מים ואוויר מין החוץ אל הפנים.

מערכת ה ALC 10,000 עומדת בכל דרישות התקנים האמריקאים האירופאיים והישראלים לקירות מסך ברמה F

נוחות תרמית

הנוחות התרמית מוגדרת כתחושה סובייקטיבית של גוף האדם בתנאים תרמיים מסוימים.

תחום זה משתנה מאדם לאדם, אך קיים תחום ממוצע שנחשב כתחום הנוחות התרמית.

בתחום ממוצע זה, טמפרטורת מרכז הגוף נעה בין  36.5ºc  ל- 37.5ºc  וטמפרטורת העור נעה בין 33 ºc  ל- 35 ºc.

בתחום זה אין הזעה ואין הצטמררות שרירים.

נוחות זו מושפעת מכמה גורמים:

טמפרטורת האוויר בחלל.

עוצמת הקרינה הישירה והמוחזרת.

הלחות היחסית בחלל החדר.

מהירות תנועת האוויר.

מערכת ה- ALC 10,000 היא התשובה להשגת נוחות תרמית.

מעבר אור טבעי גבוה במיוחד

מערכת ה- ALC 10,000 מזוגגת ב- 3 שכבות של זיגוג המאפשרות מעבר אור גבוה במיוחד.

הזכוכית החיצונית הינה זכוכית Low Iron  בעלת מעבר אור של 92%.

הזכוכית הפנימית הינה זכוכית בידודית המורכבת מ- 2 זכוכיות.  הזכוכית הפנימית הינה זכוכית Low Iron  בעלת מעבר אור של 92% והזכוכית הצמודה אליה הינה זכוכית LOWE בעלת מעבר אור של 70%.

התוצאה הינה מעבר אור טבעי בכמות של 70% רוב שעות היום.

מערכת ה- ALC 10,000 מאפשרת מעבר אור דיפוסי בלבד. היינו אור המוחזר מהרקיע ולא אור קרינה ישירה. אור זה הינו רך ונעים יותר המשרה תחושת נוחות יוצאת דופן.

מערכת ה ALC 10,000 מאפשרת הנאה מלאה מהאור הטבעי

מניעת סינוור הסביבה

במערכת ה- ALC 10,000 מותקנים תריסים וונציאנים העוקבים אחר מהלך השמש.

1

על פני השלבים מונחת יריעת רטרו רפלקטור אשר פותחה על ידי חברת 3M. יריעת הרטרו רפלקטור בנויה כך שקרן השמש הפוגעת בשלב התריס לעולם תחזור אל מקור הקרינה, היינו אל השמש. מצב זה הינו מצב מושלם למניעת סינוור של בניינים שכנים.

מערכת ה ALC 10,000 מונעת סינוור הבניינים השכנים

רפלקטיביות פנים וחוץ

 רמת הרפלקטיביות פנים וחוץ של מערכת ה- ALC 10,000 הינה 11% בלבד כך שכמעט ולא נוצרות השתקפויות. הסיבה לרמת הרפלקטיביות הנמוכה היא עובדת השימוש בזכוכית שקופה מאוד. כאשר רמת ההשתקפות (רפלקטיבית) נמוכה תחושת הנעימות גוברת.

מערכת ה ALC 10,000 תורמת לתחושת הנעימות

רעיון ההנחתה האקוסטית

 למערכת ה- ALC 10,000 יש יכולת הנחתה אקוסטית מרשימה, וזאת מכיוון שלמערכת יש ריבוי אזורים המשככים את תנודות הקול. גלי הקול פוגשים ראשית את הזכוכית החיצונית שהינה זכוכית בעובי מינימאלי של 10 מ”מ. לאחריה, שכבת אוויר בעובי של כ- 200 מ”מ המכילה את התריס הוונציאני ולאחריה זכוכית בעובי של 6 מ”מ ולאחריה, מרווח אוויר בעובי של 12 מ”מ ולאחריה זכוכית נוספת בעובי של 6 מ”מ. ריבוי השכבות וגדלי המרווחים מאפשרים הנחתה אקוסטית יוצאת דופן של עד 45db.

מערכת ה- ALC10,000 מנטרלת באופן מופלא את זיהומי הרעש הסביבתי